Tanie rozmowy przez internet

Co znajdziesz w tym artykule:

Sposób na tanie rozmowy przez internet

Kolejny rachunek telefoniczny, przenosiny firmy do nowej siedziby, chęć skorzystania z praktycznych udogodnień – powodów do tego, by zainteresować się technologią VoIP, czyli rozmowami głosowymi przez internet, może być wiele. To rozwiązanie, które łączy w sobie najważniejsze zalety telefonii stacjonarnej oraz coraz częściej wypierających ją popularnych „komórek”. Na funkcjonalność korzystnie wpływa również szeroka gama dodatkowych opcji. Jak możesz skorzystać, decydując się na dzwonienie przez internet? Co jest istotne przed dokonaniem zmiany?

Czym jest VoIP?

Na początku warto wiedzieć, co to jest VoIP. Nazwa oznacza „voice over internet protocol”, czyli „głos przesyłany przez internet”. Ta technologia to sposób na realizację połączeń telefonicznych za pomocą dostępu do sieci Internet. Rozwiązania telefonii internetowej adresowane są do osób, dla których tradycyjne usługi okazały się niewystarczającymi lub rozczarowującymi.

Dzwonienie przez internet za pomocą technologii VoIP pozornie nie odbiega wiele od realizowania tradycyjnych połączeń. Nadal można wykorzystywać do tego celu telefon. Okazuje się jednak, że różnic – zarówno tych niedostrzegalnych na co dzień, jak i namacalnych – jest więcej.

Jak dzwonić przez internet? Jak działa VoIP?

Dla niektórych zaskakujący okazuje się fakt, że aby dzwonić przez internet, wystarczy wykorzystać aparat telefoniczny, który pozornie niczym nie różni się od tradycyjnego telefonu. Różnice nie tkwią bowiem w konstrukcji sprzętu, choć powinien on spełniać pewne parametry, a w jego działaniu. Przede wszystkim jakość połączeń VoIP może być uzależniona od szybkości i stabilności łącza w danym miejscu. Im stabilniejsze ono będzie, tym rozmowa będzie miała lepszą jakość. Na wygodę użytkowania wpływa też PoE – zasilanie urządzenia za pomocą kabla Ethernet zamiast adaptera.

Kolejna ważna cecha, a jednocześnie zaleta, którą ma instalacja VoIP, to sam sposób wykonywania połączeń. Tradycyjne telefony stacjonarne działają w oparciu o przypisaną do danego miejsca linię, co wpływa na ograniczenie liczby prowadzonych jednocześnie rozmów. Działanie technologii internetowej oparte jest na adresach SIP, internecie i kontach użytkownika, dzięki czemu można w tym samym czasie przyjmować więcej połączeń i swobodnie przełączać się pomiędzy rozmówcami dzięki wykorzystaniu wirtualnej centralnej telefonicznej.

Różnice pomiędzy połączeniami tradycyjnymi a przez internet

Pierwszy powód, sprawiający, że VoIP cieszy się dużą popularnością, to koszt usług. Jest on znacznie niższy od opłat ponoszących w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Tanie rozmowy przez internet nie są w tym przypadku hasłem reklamowym. Połączenia na terenie kraju, zarówno na telefony stacjonarne, jak i komórki, to zaledwie kilka groszy. Znacznie tańsze – niekiedy nawet w stosunku do krajowych – są rozmowy zagraniczne. Dodatkowo połączenia wewnątrz sieci pozostają darmowe, nawet jeżeli jedna ze stron przebywa poza Polską.

Sporym atutem telefonii VoIP jest także elastyczność. Korzystając z tego rozwiązania, płaci się jedynie za przeprowadzone rozmowy. Nie trzeba martwić się o ewentualny roaming, ukryte koszty i abonamentowe opcje, z których i tak często się nie korzysta. Dostawcy najczęściej proponują dwa sposoby rozliczeń: albo wygodną usługę przedpłaconą, dzięki której koszty zawsze są pod kontrolą, albo umowę i comiesięczną fakturę za wykonane połączenia.

Instalacja i obsługa VoIP jest bardzo łatwa. Wystarczy stabilny dostęp do internetu i dołączony do aparatu kabel, aby swobodnie rozmawiać z klientami lub znajomymi na całym świecie. Coraz więcej firm decyduje się na taką opcję, doceniając kontrolę kosztów i możliwości, jakie dają centrale VoIP. W zależności od potrzeb wybrać można telefony bezprzewodowe lub typowe aparaty biurowe, które sprawdzają się nawet w przypadku sekretariatów dużych przedsiębiorstw lub infolinii. Połączenia realizowane są także za pośrednictwem smartfona lub komputera: wystarczy podłączyć do niego akcesoria i zainstalować komunikator.

Wymagania do korzystania z usługi VoIP

Aby usługa VoIP działała w danym miejscu, powinna ona spełniać kilka warunków technicznych. Przede wszystkim niezbędne jest gniazdo typu RJ-45 (Ethernet) oraz stabilny, aktywny dostęp do internetu dla każdego z urządzeń. Można także zaadaptować na potrzeby instalacji istniejące wcześniej kable sieciowe. Potrzebne będą również gniazda zasilania, chyba że w danym miejscu wykorzystuje się wspomniane wcześniej PoE.

Urządzenia VoIP oferują taką jakość prowadzonych rozmów, na jaką pozwala im łącze. Warto zatem zadbać o zachowanie kluczowych parametrów. Są to między innymi:

  • odpowiednia prędkość przesyłu danych: 64 kbit/s do internetu i z internetu (download / upload) – przy większej liczbie jednocześnie prowadzonych połączeń wartość ta powinna zostać zwielokrotniona,
  • opóźnienia: nie większe niż 150 ms,
  • jitter, czyli nierównomierność przesyłania pakietów, na poziomie maksymalnie 2 ms.

Być może brzmi to skomplikowanie, jednak te wymogi spełnia obecnie większość łączy internetowych. Nie bez znaczenia jest także fakt, że rozmowy prowadzone za pośrednictwem telefonii stacjonarnej bywają zakłócane i przerywane przez szumy i trzaski. W przypadku VoIP jakość rozmowy jest zwykle lepsza (HD Voice), jeśli tylko sieć na to pozwala. Drugą kwestią jest sam sprzęt. Im więcej pakietów głosowych i połączeń prowadzonych w jednym momencie, tym szybsze i bardziej wydajne powinny być urządzenia.

Usługa VoIP cieszy się rosnącym zainteresowaniem zarówno osób prywatnych, jak i firm. Oprócz wszystkich wyżej wymienionych zalet warto wziąć pod uwagę również fakt, że to rozwiązanie pozwala podróżować po całym świecie i zmieniać adresy, bez konieczności zmiany numeru i konfigurowania centrali, gdy przedsiębiorstwo zyska nową siedzibę. Oznacza to, że możliwe jest posiadanie polskiego numeru za granicą.

Przewiń do góry Skip to content