Centrala VoIP czy analogowa – na jaką się zdecydować?

W każdej firmie stworzenie sprawnie działającej telekomunikacji to podstawa – dzięki temu możliwe jest zarówno szybkie porozumiewanie się pracowników między sobą, jak i kontakt z klientem. Sercem całego systemu jest centrala telefoniczna, która nadzoruje całą sieć telefoniczną firmy – dzięki niej nie trzeba dla każdego pracownika zakładać osobnej linii. Obecnie w użyciu są dwa jej typy – centrala VoIP oraz centrala analogowa. Na którą się zdecydować?

Centrala VoIP a analogowa – różnice

Centrala telefoniczna to podstawa sprawnej telekomunikacji w każdej firmie i to właśnie o niej powinien pomyśleć każdy przedsiębiorca na etapie wdrażania swojej działalności. Do wyboru mamy dwa podstawowe typy, do których zalicza się centrala VoIP oraz centrala analogowa.

Centrala analogowa to tradycyjne rozwiązanie, opierające się o telefony stacjonarne obsługujące klasyczne linie telefoniczne. Centrala jest w takim przypadku obsługiwana przez operatora telefonicznego, a użytkownicy mają dostęp do podstawowych funkcji – poczty głosowej, przekazywania połączeń czy odbierania i wykonywania połączeń międzynarodowych.

Centrala VoIP natomiast jest rozwiązaniem nowoczesnym, wykorzystującym do połączeń Internet. Najczęściej w takim przypadku korzysta się ze specjalnych telefonów IP, które podłącza się do sieci, a centrala może znajdować się zarówno w siedzibie klienta, jak i u operatora. Takie rozwiązanie zapewnia użytkownikom więcej funkcji, np. nagrywanie rozmów, kolejkowanie połączeń przychodzących czy rozmowy wideo.

Jakie są wady i zalety centrali VoIP i analogowej?

Centrala VoIP jest zdecydowanie rozwiązaniem przodującym pod względem nowoczesnych rozwiązań, wygody użytkowania, a także niższych ogólnych kosztów utrzymania. Ponieważ opiera się na połączeniu internetowym, do korzystania z telefonów nie są potrzebne kable i połączenie z siecią telefoniczną. Wpływa to także na jakość połączeń, która potrafi być o wiele wyższa, niż w przypadku tradycyjnego rozwiązania. Dużą zaletą są niższe miesięczne rachunki oraz możliwość wykonywania połączeń międzynarodowych bez dodatkowych opłat. Do korzyści zaliczają się także dodatkowe funkcje, z których mogą korzystać użytkownicy, np. wspomniane nagrywanie rozmów lub kolejkowanie połączeń, bardzo często wykorzystywane w działach call center lub biurach obsługi klienta. Co więcej, centrala VoIP daje dużą swobodę pracownikom, umożliwiając im pracę zdalną – nie są bowiem uwiązani do jednej linii telefonicznej, znajdującej się w biurze.

Do wad centrali VoIP można zaliczyć potrzebę założenia szybkiego Internetu, ma to bowiem wpływ na jakość połączeń realizowanych przez telefony IP. Połączenia są także w pełni uzależnione od Internetu, dlatego w razie jego awarii telekomunikacja nie będzie działać.

Do zalet centrali analogowej zalicza się niska awaryjność – połączenia są oparte o sieć telefoniczną, która rzadko zawodzi. Niektóre firmy preferują także korzystanie z tradycyjnych rozwiązań, a do działania sieci w firmie wystarczy nawet najtańszy telefon stacjonarny.

Wady centrali analogowej to przede wszystkim większe ograniczenia – niemożliwa jest praca zdalna, pracownicy muszą korzystać z systemu telekomunikacji w konkretnej lokalizacji. System posiada jedynie podstawowe opcje, jak identyfikacja numeru czy przekazywanie połączeń. Konieczne jest podłączenie do sieci telefonicznej oraz zastosowanie okablowania, które często jest kłopotliwe. Do największych wad należą wyższe ceny, szczególnie w przypadku połączeń międzynarodowych.

Które rozwiązanie wybrać?

Centrala telefoniczna powinna być przede wszystkim dobrana do potrzeb przedsiębiorstwa. Coraz rzadziej stosuje się jednak model analogowy, który wiąże się z wyższymi kosztami utrzymania, oferując przy tym mniej funkcji. Centrala VoIP jest polecana dużym i małym firmom, pragnącym posiadać sprawny i tani system telekomunikacji – zapewnia niskie ceny i rozbudowane rozwiązania, ułatwiające telefoniczną obsługę klienta.

Przewiń do góry Skip to content