Telefonia internetowa VoIP to masa plusów i kilka minusów, ale nie podlega dyskusji fakt, że VoIP to przyszłość, a telefonia analogowa zostanie na zawsze wyparta i zapomniana. Nie jest to w żadnym wypadku futurystyczna myśl, ale faktyczna zmiana, która odbywa się już teraz.
Przeczytaj, przemyśl i podejmij decyzję, kiedy zarejestrujesz się do platformy VoIP na naszej stronie spikon.pl
W porównaniu z telefonią tradycyjną VoIP to przede wszystkim:
- O wiele niższe ceny za połączenia (zwłaszcza międzynarodowe).
- Brak problemów związanych z dostępnością – VoIP działa tam gdzie jest dostęp do sieci Internet.
- Zwiększona prywatność – możliwość wykorzystania protokołów szyfrujących (w tym technologii VPN).
- Elastyczność – dzięki bramkom VoIP mamy możliwość wykorzystania wszelakich urządzeń telefonii analogowej (telefony, faksy).
Odnośnie minusów opisywanej technologii zdania są bardzo podzielone. Omówmy dwa najczęściej przedstawiane.
Wysoka cena urządzeń końcowych
Urządzenia VoIP, a zwłaszcza telefony potrafią być drogie. Jednak ich cena w większości przypadków idzie w parze z funkcjonalnością. Standardowy aparat telefoniczny działający w technologii VoIP może obsługiwać dwie czy trzy linie telefoniczne jednocześnie, posiada wbudowaną książkę telefoniczną, zestaw głośnomówiący, wbudowane funkcje konferencji głosowej oraz wysyłania wiadomości tekstowych do innych użytkowników. Warto w tym miejscu wspomnieć, że fizyczny aparat telefoniczny to nie jedyna możliwość. Dostępnych jest, co najmniej kilkanaście płatnych (o wiele tańsze niż telefony IP) jak i darmowych telefonów programowych (tzw. softfonów). Softfon sprawdzi się przede wszystkim w działach Call/Contact Center, który zintegrowany z systemem CRM firmy jest w stanie w pewnym stopniu zautomatyzować obsługę telefoniczną.
Problemy z jakością
Zagadnienie to nie jest do końca jednoznaczne. Analogowe łącza są w stu procentach dedykowane do przesyłania głosu i do tego celu zostały zaprojektowane. Głos przesyłany jest nimi zawsze w jednakowej jakości i to pozostaje niezmienne. VoIP adaptuje istniejące już łącza teleinformatyczne i dzierżawi ich wady i zalety. Główną ich wadą są problemy z jakością i stabilnością połączenia. Posiadając słabej jakości radiowe łącze internetowe możemy być niemal pewni problemów z jakością połączeń, jednak na szczęście nie jest to zasadą. W dzisiejszych czasach duża większość łącz instalowanych w mniejszych czy większych firmach to łącza bardzo stabilne o dużej przepustowości. Przedsiębiorcy skazani na wąskie i mniej stabilne łącza internetowe niekoniecznie muszą pożegnać się z przejściem na technologię VoIP. Elastyczność rozwiązań pozwala np. na rezygnację z wysokiej jakości dźwięku, można również ograniczyć ilość jednoczesnych połączeń głosowych.
Z powyższego zestawienia jasno wynika, że po zsumowaniu wad i zalet obu technologii istnieje pomiędzy nimi wielka przepaść.
Telefonia cyfrowa znajdzie zastosowanie w każdej gałęzi gospodarki, w kwiaciarni, w 300 osobowym Call Center czy w międzynarodowej korporacji z dziesiątkami oddziałów. Za jej pośrednictwem wykonany i odbierzemy połączenie telefoniczne, wyślemy i odbierzemy faks czy wiadomość tekstową, uruchomimy Call Center każdego rozmiaru oraz upublicznimy konferencję głosową w kilka chwil.
Co jest potrzebne do sprawnego przejścia do cyfrowego świata platformy SPIKON?
- Zacznijmy od podstaw – dobrej jakości, szybkie łącze internetowe. Pisząc szybkie mam na myśli minimum symetryczne łącze 10MB/s – pozwoli ono przeprowadzić około 120 jednoczesnych połączeń telefonicznych z wykorzystaniem rozsądnej jakości dźwięku (nie HD) – oczywiście zakładając, że łącze internetowe nie jest używane jednocześnie do innych celów.
- Konto w platformie SPIKON – to nasze okno na świat, za jego pośrednictwem realizowane są wysokiej jakości tanie połączenia telefoniczne oraz nieograniczone, bezpłatne rozmowy wewnątrz sieci; po stworzeniu konta wystarczy wybrać pożądane numery telefonów
z dowolnej strefy numeracyjnej w Polsce lub za granicą. - Urządzenie końcowe – tak jak zostało wspomniane wyżej nie musi to być urządzenie.
Zamiast fizycznego telefonu można użyć telefonu programowego, co w przypadku Call Center jest wręcz wymagane (ze względu na wygodę i zwiększoną produktywność konsultantów). Faks natomiast nie musi być w ogóle wymieniany bowiem każde, nawet najstarsze urządzenie typu FAX może działać w sieci VoIP . W tym celu należy użyć tzw. bramki VoIP, czyli urządzenia, które zajmuje się konwersją danych analogowych na cyfrowe i odwrotnie.
VoIP z platformą SPIKON w firmie to:
- Minimalizacja kosztów – niskie ceny za połączeń oraz usług.
- Samodzielność – utrzymanie wirtualnej centrali oraz Call Center jest banalnie proste i intuicyjne.
- Elastyczność – dodawanie i kasowanie numerów oraz usług to tylko parę kliknięć myszką.
- Nowoczesność – wszystkie usługi stoją na bardzo wysokim poziomie i są stale rozwijane.